تجهیزات اپراتوری و راه اندازی
ژانویه 15, 2017
کنتاکتورهای فشار متوسط
ژانویه 15, 2017
موفق‌ترین دژنکتورهای وکیوم و SF6 در جهان برای استفاده در فضاهای داخلی و خارجی

بدلیل عمر طولانی، قابلیت اطمینان بالا و عملکرد فوق‌العاده، دژنکتور گازی و وکیوم ABB توانسته است در تمام بازارهای جهان در رتبه اول فروش قرار گیرد.

دژنکتور خلأ VD4 ساخت ABB

دژنکتورهای خلاء VD4 ساخت ABB دارای سابقه طولانی و بسیار درخشان بهره ­برداری در ایران و جهان می­ باشند. این دژنکتورها در رنج وسیع ولتاژی (۱۲kV ~ 36kV) و رنج جریانی (۶۳۰A ~ 4000A) و تا سطح اتصال کوتاه ۶۳kA در انواع فیکس و کشویی قابل ارائه بوده و نوع Lateral آن­ها نیز (VD4/R & VD4/S) جهت استفاده در تابلوهای کمپکت مورد استفاده قرار می­گیرد. دژنکتورهای VD4 دارای مشخصه بارز سادگی، استحکام و عمر طولانی بوده و مکانیزم فرمان دژنگتور در طول دوران بهره­برداری به کمترین میزان تعمیرات نیاز دارد. پل­‌های دژنکتور محتوی محفظه قطع (کپسول خلاء) بوده و در طول عمر دژنکتور نیاز به هیچ ­گونه عملیات تعمیر و نگهداری ندارد. دژنکتور VD4 برای مصارف با قابلیت وصل مجدد (Auto reclosing) کاملاً مناسب بوده و جوابگوی تعداد دفعات بسیار بالای قطع و وصل می­باشد. برخي از انواع بارهايي که قطع و وصل آن­ها توسط دژنگتور VD4 امکان ­يذير است عبارتند از:

  •  جریانات بار در وضعیت نرمال.
  •  جریانات اتصال کوتاه.
  • خطوط در شرایط بی باری و پرباری.
  • کابل­ ها در شرایط بی باری و پرباری.
  • ترانسفورماتورها در شرایط بی باری و پرباری.
  • ژنراتورها در شرایط بی باری و پرباری.
  • سیستم­ های کنترل اعوجاج (Ripple).
  • بانک ­های خازنی و موتورهای با جریان راه اندازی بالاتر از ۶۰۰A.
دژنکتور گازی HD4 ساخت ABB

شرکت ABB با وجود ابداع تکنولوژی خلاء و ارائه دژنکتورهای VD4، نسبت به ادامه و حتی گسترش تولید دژنکتورهای موفق گازی HD4 اقدام نمود و دژنکتورهای مذکور با بالاترین کیفیت و مشخصات فنی ممکن به موازات دژنکتورهای VD4 در حال ارائه به بازار هستند. شایان ذکر است هریک از تکنولوژی‌های خلاء و گاز SF6 دارای مزایا و معایب خاص خود می‌باشد که بسته به شرایط می‌توان یکی از آنها را برگزید.
در دژنکتورهای HD4 از گاز SF6 به عنوان محیط قطع و محیط عایقی استفاده به عمل می آید که این موضوع، مهار سریع جرقه و عدم تولید هر نوع اضافه ولتاژ را تضمین می نماید. عدم تولید اضافه ولتاژ در هنگام قطع و وصل، دژنکتور HD4 را به بهترین گزینه ممکن جهت پروژه‌های نوسازی و ارتقاء تجهیزات قدیمی (Retrofit) که معمولاً در مقابل تنش‌های ولتاژی آسیب پذیرتر هستند تبدیل نموده است.
دژنکتورهای HD4 در رنج وسیع ولتاژی (۱۲~۳۶kV) و جریانی (۶۳۰~۳,۶۰۰A) و تا سطح اتصال کوتاه ۵۰kA در انواع فیکس و کشویی قابل ارائه بوده و نوع Lateral آن نیز (HD4/R) جهت استفاده در تابلوهای کمپکت مورد استفاده قرار میگیرد.

دژنکتور کمپکت خلأ VD4 ساخت ABB

دژنکتورهای خلاء VD4 ساخت ABB دارای سابقه طولانی و بسیار درخشان بهره برداری در ایران و جهان می باشند. دژنکتورهای VD4 در انواع Lateral (نظیر VD4/R, VD4/S) در رنج ولتاژی (۱۲kV ~ 24kV) و رنج جریانی (۶۳۰A ~ 1250A) و تا سطح اتصال کوتاه ۲۵kA جهت استفاده در تابلوهای کمپکت ارائه و در انواع تابلوهای کمپکت مورد استفاده قرار می گیرد. عرض سلول دژنکتوری کمپکت که با دژنکتور VD4 تجهیز گردد به صورت معمول برابر با ۷۵۰mm بوده و در صورت ضرورت، تا ۵۰۰mm نیز قابل کاهش است.
دژنکتورهای VD4 دارای مشخصه بارز سادگی، استحکام و عمر طولانی بوده و مکانیزم فرمان دژنگتور در طول دوران بهره برداری به کمترین میزان تعمیرات نیاز دارد. پل های دژنکتور محتوی محفظه قطع (کپسول خلاء) بوده و در طول عمر دژنگتور نیاز به هیچ گونه عملیات تعمیر و نگهداری ندارد. دژنکتور VD4 برای مصارف با قابلیت وصل مجدد (Auto reclosing) کاملاً مناسب بوده و جوابگوی تعداد دفعات بسیار بالای قطع و وصل می باشد.
دژنگتورهای VD4 نوع Lateral قابل تجهیز به ترانس جریان و رله حفاظتی هستند که این امر علاوه بر کاهش ابعاد و وزن تابلو، باعث سهولت شمش کشی و کاهش میزان شمش مصرفی و همچنین کاهش میزان و حجم وایرینگ خواهد گردید.
در صورت تجهیز دژنگتورهای VD4 به کویل قطع MO3، امکان استفاده از رله های حفاظتی بدون نیاز به تغذیه (Self power) نظیر PR521 و REJ603 (ساخت ABB) فراهم و نیاز به منبع تغذیه کمکی اصولاً منتفی و ضمن افزایش قابل توجه ایمنی و ضریب اطمینان، در هزینه های اولیه و همچنین هزینه های دوران بهره برداری به میزان زیادی صرفه جویی می گردد.
دژنکتورهای VD4 علاوه بر ترانس جریان و رله حفاظتی، با رنج وسیعی از سایر ملحقات نظیر موتور شارژ فنر، بوبین وصل، رله آندر ولتاژ، کنتاکت های کمکی و … نیز قابل سفارش است.

دژنکتور مخصوص ژنراتور

شرکت ABB دژنکتورهای مخصوص ژنراتور را در انواع فیکس و کشویی، با سطوح ولتاژ، جریان و جریان اتصال کوتاه متنوع، با هر دو تکنولوژی خلاء و گاز SF6 و مطابق با استانداردهای IEC و IEEE تولید و ارائه می نماید. دژنکتورهای مذکور جهت استفاده در نيروگاه های جدید و یا جهت جایگزینی با تجهیزات فرسوده نیروگاه های موجود قابل استفاده هستند و از انواع خاص دژنکتورهای VD4 و HD4 می‌باشند.
دژنکتورهای فوق به صورت معمول بين ژنراتور و ترانسفورماتور اصلي افزاينده ولتاژ نصب و به منظور حفاظت مطمئن و موثر از ژنراتور و ترانسفورماتور اصلي مورد استفاده قرار مي گيرند.

 
در ABB ببینید