کانتینر فارم ماینینگ Q Bit
ژانویه 20, 2020

معرفی تکنولوژی بلاک چین:

بلاک چین نامی است که امروزه توسط بیت کوین به شهرت رسیده است و با گذشت زمان فرصت های بیشتری را در عرصه های مالی و غیر مالی ایجاد می کند. تکنولوژی بلاک چین (Block Chain) که در زبان فارسی به آن فناوری زنجیره بلوکی می گویند، می تواند در حوزه های مختلف نظیر پول دیجیتال، قراردادهای هوشمند، اوراق بهادار، بیمه، بانکداری و پزشکی تحولات بزرگی را ایجاد نماید.
اگرچه بعضی از کاربردها فناوری بلاکچین همچنان در مرحله فرضیه قرار دارند، اما بسیاری از کشورها در حال آزمایش آن می باشند و این امر روز به روز فراگیرتر می شود.


 
 
 

نحوه کار بلاک چین:

برای درک بهتر با یک مثال ساده تکنولوژی بلاک چین را تشریح می کنیم. وقتی پولی را در بانک سپرده گذاری کنیم، اطلاعات حساب و سپرده ما در یک پایگاه داده بزرگ نظیر سرورهای بانک اطلاعاتی SQL یا اوراکل ذخیره می شود. ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده نظیر بیت کوین نیز کار مشابهی را برای نگهداری و حفظ اطلاعات حسابهای کاربران انجام می دهند ولی برخلاف عملکرد یک بانک اطلاعاتی، در بیت کوین قوانین و معماری متفاوتی برای اعتبارسنجی کاربران شبکه و حفظ اطلاعات آنها در دفتر کل و در یک سیستم کاملا توزیع شده، بصورت بلوک های هم شکل طبقه بندی و نگهداری می کند.

 


 

در واقع می توان این چنین بیان کرد که بلاک چین یک پایگاه توزیع داده مبتنی بر اجماع میلیونها نقطه اشتراک است که به صورت همزمان داده هایی در آن ثبت و اصلاح می شود که می توانیم با بهره گیری از این پلتفرم باز، آزاد و در عین حال پیچیده، به تبادلات مالی، علمی و اطلاعاتی پرداخت. یعنی با تقسیم پایگاه داده به مجموعه های کوچکی که "بلاک ها" نامیده می شوند و هر بلاک دارای یک برچسب (Label) است که آن را به بلاک قبلی پیوند می دهد. این فرآیند به ترتیبی است که هر کسی می تواند تمام پایگاه داده را که از قسمت های مجزا تشکیل شده است را گردآوری نماید. بنابراین می توان گفت که تکنولوژی بلاک چین از پرداخت دوگانه، هک و سایر خرابکاریها جلوگیری می کند.

 

چشم انداز آینده بلاک چین:

رمزارزها (cryptocurrency) ارزهای مجازی هستند که از فناوری رمزنگاری در طراحی و پیاده سازی آنها استفاده می شود و به صورت غیر متمرکز از داده های دیجیتال تکراری، اشتراک گذاری، همگام سازی و به لحاظ جغرافیایی نیز در سطح وسیعی از جاهای مختلف گسترده شده است. ارزهای رمزنگاری شده می توانند مانند سایر ارزهای بدون پشتوانه، قابلیت مبادله، انجام تراکنش، خرید آنلاین و... داشته باشند. معروفترین ارز رمزنگاری شده بیت کوین است که در سال 2009 به عنوان اولین ارز رمزپایه غیر متمرکز و توسط فرد ناشناس ژاپنی با نام ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto (خالق بیت کوین) ایجاد شده است. در چند سال اخیر ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده بسیاری؛ نظیر بیت کوین، اتریوم، مونرو، ریپل و.. از محبوبیت و استقبال بی نظیری برخوردار شده اند و کاربران بسیاری در جهان به دنبال استخراج و تبدیل پول های خود به ارزهای دیجیتال می باشند.


 
 

 

البته ناگفته نماند که کاربردهای بسیاری برای بلاک چین در حوزه نظارت وجود دارد و شبکه های توزیع شده می توانند از بهبود و ارتقای شفافیت تا ساده سازی فرآیند جمع آوری مالیات، به دولت ها کمک کنند تا با کارایی بیشتر عمل کرده و سطح بالاتری از اعتماد را برای کاربران فراهم نماید. بنا به پیش بینی مجمع جهانی اقتصاد، از سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۲۵ حدود ۱۰ درصد تولید ناخالصی داخل جهان بر روی تکنولوژی بلاکچین ذخیره سازی خواهد شد.

 

 
What-is-Blockchain-Technology